Does Any of This Sound Familiar?
You get up every morning and think "I have to do my lesson plans", but don't know where to start and how to turn that into an actionable plan in your classroom...
You've spent countless hours trying to build your lessons, and you're sick of the frustration of wrestling with Google and your textbook (if you even have one)...
You're doing your lessons but it's not going as well as you'd like, and you're out of ideas for how to engage and relate to your students...
You're tired of wasting countless hours stressing about the time you spend getting ready for class...
If it does, then you already know what a headache it can be losing your most valuable asset... Your Time!
If it does, then you already know what a headache it can be losing your most valuable asset... 
Your Time!
"Another teacher sent me a lesson on Facebook from your site. I used the lesson and decided to join. I can't believe I actually get to eat on my lunch break now. lol"
Theresa - 1st Year Math Teacher
Frequently Asked Questions
  •  Tell Me More about Algebra2Coach.com. What Can I Expect?
Algebra2Coach.com is a membership community with forums that only Algebra 2 Teachers have access to. Inside the forums teachers are free to share anything they want pertaining to their Algebra 2 Classes.

You will be able to share worksheets, assessments, projects, or even just thoughts, ideas, and frustrations. 
  •  I’m In! When Will I Get Access to the Community and All the Materials?
Great! If you join you will get INSTANT ACCESS IMMEDIATELY!
  •  Will There Be New Materials Added?
Yes! New materials will be added weekly! We will be looking for your feedback to see what you would like created in the very near future. We strive to create resources that make your life easier.
  •  Can I Use a School Purchase Order for My Membership?
Absolutely! Please fill out the Purchase Order Form. If you need an invoice or an estimate please feel free to let us know in the comments box and we will get that right out to you. We also offer multiple teacher licenses at a discount. To inquire about whole school or district licenses simply mention it in the comments box on the Purchase Order page.
  •  How Did You Come Up With the Pricing?
We have spent years organizing and creating these materials. We created this community because We were having the same problems and frustrations you are right now as a teacher. Depending on the package you choose these materials will cost you less than $1.15 per day. The cost is certainly worth the time and sanity you will gain!
Hurry Before Registration Closes!
Secure Order Form - 100% Protected & Safe
Copyright MathTeacherCoach.com 2017 - All Rights Reserved - Terms & Conditions